Najczęstsze urazy ortopedyczne

Schorzenia ortopedyczne są dosyć popularne i dotykają sporą część społeczeństwa. Dolegliwości tego typu wynikają przeważnie z przeciążeń, nieprawidłowej postawy ciała, kontuzji czy starzenia się organizmu. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie najczęściej występujących schorzeń ortopedycznych, które są najczęściej diagnozowane przez lekarzy ortopedów.

Artroza

Na czele listy najczęstszych schorzeń ortopedycznych znajduje się artroza, czyli nic innego jak zwyrodnienie stawów. Jest to choroba degeneracyjna stawów, która wiąże się z zużyciem chrząstki stawowej. Rozwija się najczęściej u osób starszych, jednak jej początki mogą się pojawiać już u osób w średnim wieku. Artrozę można zdiagnozować przede wszystkim u tych osób, które przez długi czas prowadziły siedzący tryb życia lub miały do czynienia z przeciążeniami stawów, np. uprawiały sport w niewłaściwy sposób lub wykonywały ciężką pracę fizyczną przez długie lata.

Osteoporoza

Osteoporoza to kolejna popularna dolegliwość ortopedyczna. Jest to choroba układu kostnego, która objawia się zbyt niską gęstością kości, prowadząc do ich zwiększonej kruchości i tendencji do złamań. Osteoporozę najczęściej diagnozuje się u osób starszych, szczególnie kobiet po menopauzie, u których redukcja poziomu estrogenów prowadzi do utraty masy kostnej.

Schorzenia kręgosłupa

Do najpopularniejszych schorzeń ortopedycznych zaliczyć można również różnego rodzaju dolegliwości kręgosłupa. Złe nawyki posturalne, przeciążenia fizyczne w pracy lub podczas uprawiania sportu oraz siedzący tryb życia pozbawiony aktywności – to główne czynniki, które przyczyniają się do rozwoju schorzeń takich jak dyskopatia, skolioza czy zwyrodnienie kręgosłupa. Każde z tych schorzeń może powodować bolesne dolegliwości i ograniczyć ruchomość pacjenta.

Kontuzje sportowe

W ortopedii niezwykle często spotyka się również kontuzje sportowe, czyli takie, które powstają w wyniku aktywności fizycznej. Dotyczą one zarówno osób trenujących zawodowo, jak i amatorów. Do najczęstszych urazów należą skręcenia, nadwyrężenia mięśni i ścięgien, zerwania ścięgien, a także różnego rodzaju złamania. Bez odpowiedniego leczenia mogą one prowadzić do poważnych powikłań, takich jak chroniczny ból czy ograniczenie ruchomości.

Kto leczy schorzenia ortopedyczne?

Nawet jeśli ból jest niewielki, mogło dość do poważnego urazu ortopedycznego. W takim wypadku zawsze należy się udać do lekarza ortopedy. Jeśli chcesz wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się taki specjalista i jakie dolegliwości może wyleczyć, sprawdź koniecznie na https://asiaya.pl/czym-zajmuje-sie-lekarz-ortopeda-i-kiedy-sie-do-niego-udac/.

Każde z powyższych schorzeń ortopedycznych wymaga indywidualnego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego. W każdym przypadku niezmiernie ważna jest profilaktyka, w skład której wchodzi przede wszystkim aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie oraz dbanie o prawidłową postawę ciała. Regularne badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

59 + = 67