Jakie są najpopularniejsze zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym?

W dzisiejszych czasach gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres zabiegów, które służą nie tylko leczeniu, ale i zapobieganiu różnego rodzaju problemom związanym z jamą ustną. Najpopularniejsze zabiegi wykonywane przez dentystów to te, które pozwalają na zachowanie zdrowego i estetycznego uśmiechu. Poniżej wymieniono kilka z nich, podzielonych na kategorie.

Leczenie zachowawcze

To podstawowa działalność każdego dentysty, mająca na celu zapobieganie poważniejszym schorzeniom i utrzymanie zdrowia zębów oraz dziąseł. W ramach leczenia zachowawczego najczęściej wykonywanymi zabiegami są:

1. Stomatologia zachowawcza z endodoncją:

 • Leczenie próchnicy: Usuwanie zainfekowanej tkanki zęba i odbudowa ubytku za pomocą wypełnienie plombą.
 • Leczenie kanałowe (endodoncja): Leczenie zębów z uszkodzonym lub zainfekowanym miazgą. Zabieg polega na usunięciu chorej miazgi, dezynfekcji kanalików korzeniowych oraz ich późniejszym wypełnieniu i odbudowie zęba.
 • Fluoryzacja: Nałożenie na zęby preparatów fluorowych w celu wzmocnienia szkliwa i zapobiegania próchnicy.

2. Higienizacja jamy ustnej:

 • Usuwanie kamienia i osadu nazębnego: Profesjonalne oczyszczanie zębów, które usuwa kamień nazębny, osad oraz przebarwienia i jest podstawą profilaktyki chorób przyzębia.
 • Polerowanie zębów i piaskowanie: Po oczyszczeniu zębów stosuje się polerowanie i piaskowanie w celu wygładzenia powierzchni zębów i przywrócenia im naturalnego blasku.

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna koncentruje się na poprawie wyglądu uśmiechu pacjenta i jest nierzadko powodem wizyt w gabinecie, szczególnie wśród osób pragnących mieć idealnie białe zęby.

 • Wybielanie zębów:

Stosowanie różnych metod, takich jak wybielanie nakładkowe lub lampą, aby zęby pacjenta stały się bielsze i pozbawione przebarwień.

 • Licówki:

Cienkie płatki ceramiczne lub kompozytowe, które są nakładane na przednią część zęba, pozwalające poprawić kształt, kolor oraz ustawienie zębów w łuku.

 • Korekta kształtu zębów:

Przy użyciu materiałów kompozytowych można zmienić kształt i wielkość zębów, zamykanie diastem (przestrzeni między zębami) czy uzupełnienie niewielkich ubytków.

Leczenie chirurgiczne i Implantologia

Zabiegi chirurgiczne, w tym implantologia, są często niezbędne w przypadku zaawansowanych problemów z zębami lub dziąsłami, czy też utraty zębów.

 • Ekstrakcja (usunięcie) zębów:

W sytuacjach, gdy inny zabieg nie jest już możliwy lub opłacalny, ząb musi być usunięty. Często dotyczy to zębów mądrości, które są przyczyną bólu lub innych problemów.

 • Implanty zębowe:

Sztuczne korzenie zębów, zazwyczaj wykonane z tytanu, które są wprowadzane do kości szczęki lub żuchwy, aby stanowić podporę dla pojedynczej korony, mostu lub protezy.

 • Kiretaż:

Zabieg polegający na usunięciu zainfekowanych tkanek z dziąseł, często stosowany w leczeniu zaawansowanego zapalenia dziąseł, czyli periodontitis.

Implanty są szczególnie popularne jako trwałe rozwiązanie w przypadku braków zębowych, dając efekty zbliżone do naturalnych zębów zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Wszystkie wymienione zabiegi wymagają stosowania nowoczesnych technologii oraz ciągłego podnoszenia kwalifikacji przez praktykujących dentystów, co pozwala na komfortowe i bezbolesne leczenie nawet najbardziej wymagających przypadków.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 4