Czysta kofeina – do czego służy? Właściwości i zastosowanie

Kofeina jest składnikiem, który występuje w kawie i odpowiada za jej pobudzające działanie. Czym natomiast jest czysta kofeina i jakie ma działanie?

Produkt określany jako czysta kofeina można obecnie kupić w formie bezwodnego proszku. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem, dlatego warto poznać go bliżej. Zobacz, co to jest czysta kofeina, jakie ma właściwości, zastosowanie i gdzie można ją zakupić!

 

Co to jest czysta kofeina?

Czysta kofeina, określana również jako kofeina bezwodna, jest związkiem alkaloidowym, który pozyskiwany jest z krzewu kawowego. Ma ona bardzo szerokie działanie, między innymi wpływa na układ nerwowy, krążeniowy, oddechowy oraz metabolizm.

 

Produkty określane jako czysta kofeina zawierają samą kofeinę, która pochodzi z kawy, dlatego też są one silnie skoncentrowane. Duże znaczenie ma wtedy odpowiednie dawkowanie, ponieważ przekroczenie dopuszczalnej dawki może być śmiertelne!

 

Właściwości czystej kofeiny

Wśród najważniejszych właściwości kofeiny czystej znajdują się:

  • Zwiększa koncentrację oraz poprawia zapamiętywanie, a przez to pozytywnie wpływa na procesy myślowe.
  • Zmniejsza uczucie przemęczenia zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym.
  • Wykazuje działanie pobudzające, dzięki czemu dodaje energii, przez co może również pomagać osobom ćwiczącym.
  • Wspomaga procesy metaboliczne przez zwiększenie termogenezy, czyli przekształcanie kalorii w ciepło, dlatego umożliwia skuteczniejsze spalanie tkanki tłuszczowej.

 

Te właściwości powodują, że czysta kofeina jest obecnie stosowana bardzo często zamiast kawy. W ten sposób pozwala ona na uzyskanie powyższych efektów znacznie łatwiej i szybciej, na przykład po dodaniu jej do innych napojów.

 

Kiedy stosować czystą kofeinę?

Czysta kofeina ma szerokie zastosowanie i może być ona używana w wielu sytuacjach.

 

Najczęściej sięgają po nią osoby uprawiające sporty, pracujące umysłowo, a także studenci. Również może ona pomóc osobom zamierzającym zrzucić nadmiar kilogramów, które są w trakcie kuracji odchudzających.

 

Warto również wskazać, że czysta kofeina ma zastosowanie w branży spożywczej oraz kosmetycznej. Dodawana jest ona do napojów pobudzających, energetyzujących, a także używana jest w kosmetykach, które mają pobudzać krążenie, wspierać spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejszać cellulit.

 

Kofeina jest też dodawana do leków przeciwbólowych, dzięki czemu pomaga w szybszym uzyskaniu efektu redukcji bólu.

 

Dawkowanie czystej kofeiny

Odpowiednie dawkowanie czystej kofeiny jest bardzo istotne, ponieważ jej zbyt duża dawka może spowodować działania niepożądane.

 

Maksymalna dawka dzienna czystej kofeiny to 1,5 grama, natomiast dawka śmiertelna w przypadku człowieka to około 10-12 gramów.

 

Zbyt duża ilość kofeiny może spowodować działania niepożądane, na przykład kołatania serca, arytmia, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, zwiększone oddawanie moczu, drgawki.

 

Czysta kofeina – gdzie ją kupić?

Obecnie czysta kofeina jest oferowana w wielu sklepach. Można kupić ją przede wszystkim w sklepach działających online, na portalach aukcyjnych. Sprzedawana jest w opakowaniach od 100 g do 25 kg.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 + = 50