Trening EMS
Rozwinięciem skrótu EMS jest Electrical Muscle Stimulation, czyli elektrostymulacja mięśni. Jest to technika początkowo stosowana u profesjonalnych sportowców, by poprawić ich kondycję lub wyleczyć nabyte urazy. Obecnie EMS jest powszechne w ofertach gabinetów rehabilitacyjnych, a także siłowni oraz hal sportowych i fitness. Pobudzanie mięśni przy pomocy elektrostymulacji niesie korzyści terapeutyczne, kosmetyczne (np. by ujędrnić skórę i pozbyć się cellulitu), a także jako środek uzupełniający treningi sportowe. Poza celem rehabilitacyjnym, np. u osób częściowo lub całkowicie unieruchomionych, EMS jest także stosowane jako nowoczesna i efektywna forma szybkiego treningu.
Trening EMS i jego największe zalety
Najważniejsze zalety treningów EMS, które skłaniają, by podjąć taką aktywność, to:
- szybkie i efektywne spalanie kalorii – szacuje się, że podczas jednego treningu EMS można spalić nawet do 1300 kcal,
- trening EMS nie obciąża stawów ani kręgosłupa – dzięki temu mogą po nie sięgnąć osoby, które nie mogą wykonywać innych ćwiczeń,
- redukcja masy ciała i cellulitu,
- poprawa ogólnej kondycji oraz wydolności fizycznej,
- budowa i wzmocnienie mięśni
- poprawa jakości skóry – trening EMS przyspiesza metabolizm, dzięki temu toksyny z ciała są szybciej usuwane. Efektem jest piękna, promienna i zdrowo wyglądająca skóra.
Dlaczego trening EMS a nie konwencjonalny?
Trening EMS zdecydowanie góruje nad treningiem konwencjonalnym z wielu przyczyn. Najważniejsza to czas trwania treningu – EMS z reguły to około 20 minut (maksymalnie do 30). W tym czasie osoba ćwicząca może spalić nawet do 1300 kcal, podczas treningu konwencjonalnego będzie to 2-3 razy mniej kalorii. Ponadto podczas treningu EMS występuje od 100 do 150 razy więcej skurczów mięśni, dzięki temu efekty są znacznie szybciej widoczne i bardziej spektakularne. Szacuje się, że już po 4-6 treningach EMS zaobserwować można rezultaty.
Trening EMS, by wrócić do formy po kontuzji
Nie tylko redukcja masy ciała czy wyrzeźbienie swojej sylwetki – treningi EMS są także polecane osobom, które chcą wrócić do formy po kontuzji. Osłabione w wyniku urazu mięśnie szybciej wrócą do formy i pełnej sprawności właśnie dzięki elektrostymulacji mięśni. Niewskazane są wówczas inne ćwiczenia – np. trening konwencjonalny – ale trening EMS pod okiem wykwalifikowanego trenera jak najbardziej. Jego intensywność zostanie dopasowana do potrzeb osoby ćwiczącej. By powrócić po kontuzji do zwyczajowych aktywności fizycznej, warto rozważyć trening EMS, który pozwoli szybciej stanąć na nogi.
Trening EMS w Krakowie
We wszystkich większych miastach w Polsce – również w Krakowie – znajdują się miejsca, oferujące trening EMS. Jak z szerokiej oferty wybrać coś dla siebie? Warto skorzystać z usług placówki, która oferuje trening wprowadzający. Taki trening EMS Kraków ma w swojej ofercie in.Time. W trakcie ćwiczeń wykwalifikowany trener ocenia sprawność i kondycję osoby ćwiczącej oraz dopasowuje odpowiednią intensywność i czas treningu EMS, by osiągnąć zamierzone cele. Atutem takich treningów jest możliwość ich spersonalizowania – czasu, częstotliwości, itp.
Czym uzupełnić trening EMS, by utrwalić efekty?
Ruch i regularna aktywność to tylko jeden z czynników, które pozwolą zachować sylwetkę w dobrej kondycji, a wagę na właściwym poziomie. Niemniej ważny jest odpowiednio skomponowany jadłospis oraz nawadnianie się. Wprowadzenie do menu świeżych warzyw, owoców, ryb i chudego mięsa to doskonała baza, by jeść smacznie i zdrowo. Zaleca się całkowite wyeliminowanie fastfoodów, a także zastąpienie – w miarę możliwości – tłuszczy zwierzęcych roślinnymi. Ile wody należy wypić w ciągu dnia? Zazwyczaj podaje się, że są to 2 litry – jednak objętość zależy od naszej wagi i wzrostu. Zapotrzebowanie na płyny zwiększa się, gdy ćwiczymy. Wówczas jest to dodatkowa 1 szklanka wody na każde 20 minut treningu.