Czym zajmuje się lekarz ortopeda i kiedy się do niego udać?
Wizyta u lekarza ortopedy w wielu przypadkach będzie niezbędna. Czym zajmują się ortopedzi? Kiedy trzeba umówić się na wizytę w gabinecie ortopedycznym?
Lekarz ortopeda – kim jest?
Lekarz ortopeda jest specjalistą posiadającym wiedzę w zakresie diagnozowania, leczenia i zapobiegania stanom i urazom wpływającym na układ mięśniowo-szkieletowy. Układ ten obejmuje kości, stawy, mięśnie, ścięgna, więzadła i nerwy.
Lekarze ortopedzi mogą leczyć wiele różnych schorzeń, w tym złamania, skręcenia, nadwyrężenia, zwichnięcia i inne urazy kości i stawów. Mogą również diagnozować i leczyć stany, takie jak zapalenie stawów, osteoporoza i choroby kręgosłupa.
Lekarze ci mogą specjalizować się w niektórych obszarach układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak ręka, stopa i kostka, kręgosłup czy w konkretnych obszarach, na przykład takich jak medycyna sportowa czy ortopedia dziecięca. Ściśle współpracują też z innymi specjalistami świadczącymi opiekę zdrowotną, takimi jak fizjoterapeuci, aby zapewnić kompleksową opiekę swoim pacjentom.
Ortopedzi używają różnych technik diagnostycznych, takich jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i badania fizyczne, aby ocenić stan pacjentów i określić najlepszy sposób leczenia. Leczenie dolegliwości ortopedycznych może obejmować przyjmowanie leków, fizjoterapię, stosowanie odpowiednich ortez, gipsu czy zabieg chirurgiczny.
Kiedy zalecana jest wizyta u ortopedy?
Istnieje wiele różnych sytuacji, w których zaleca się wizytę u ortopedy. Skorzystanie ze wsparcia ortopedy będzie konieczne w poniższych przypadkach:
Ból kości lub stawów
Jeśli odczuwany jest uporczywy ból kości lub stawów, który także wpływa on na zdolność do wykonywania normalnych czynności, może to być oznaką stanu chorobowego, który ortopeda może pomóc zdiagnozować i leczyć.
Urazy sportowe
W razie doznania urazu podczas uprawiania sportu lub aktywności fizycznej, ortopeda może zdiagnozować uraz i zapewnić odpowiednie leczenie, które pomoże wrócić do sprawności.
Sztywność stawów lub ograniczony zakres ich ruchomości
Jeśli pojawia się objaw sztywności lub ograniczonego zakresu ruchu w stawach, bóle stawowe, a także objawy takie jak stan podgorączkowy czy gorączka, ortopeda może pomóc ustalić przyczynę i wdrożyć leczenie.
Ból pleców
Osobom doświadczającym bólów pleców ortopeda może pomóc ustalić przyczynę tej dolegliwości, na przykład może być to wypadnięcie krążka międzykręgowego, zwyrodnienie kręgosłupa czy jego nadwyrężenie.
Osteoporoza lub inne stany związane z kośćmi
W przypadku dolegliwości oraz urazów związanych z kośćmi, taki jak osteoporoza lub złamanie, ortopeda może pomóc we wdrożeniu planu leczenia, aby pomóc w powrocie do sprawności pacjenta i zapobiec dalszym uszkodzeniom tkanki kostnej.
Operacja wymiany stawu
Jeśli rozważana jest operacja wymiany stawu, ortopeda może pomóc ocenić stan, omówić ryzyko i korzyści związane z zabiegiem a także przeprowadzić operację, jeśli zostanie uznana za konieczną. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli pojawiają się objawy dotyczące uporczywego bólu lub problemów z poruszaniem się związanych z kośćmi lub stawami, dobrym pomysłem może być wizyta u ortopedy w celu diagnostyki i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Gdzie zapisać się do ortopedy?
Do tego lekarza można zapisać się na NFZ ze skierowaniem albo prywatnie, bez skierowania i długiego czekania w kolejkach, na przykład w prywatnym instytucie instytutboczarska.pl. Adresy działania gabinetów ortopedycznych, dni i godziny ich otwarcia oraz cenniki można znaleźć w internecie.