Zdrowe odżywianie – czym tak właściwie jest?

Już od kilku lat panuje niesłabnąca moda na zdrowe odżywianie, uprawianie sportu oraz życie w zgodzie z naturą. Takie postępowanie niesie ze sobą ogromne korzyści dla środowiska, zwierząt, a przede wszystkim, dla naszego zdrowia i organizmu. Na czym tak właściwie polega zdrowe odżywianie?

Czym jest zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie polega na usunięciu z diety wszystkich tych potraw oraz produktów, które zawierają dużo szkodliwych substancji, które zagrażają naszemu zdrowiu. Do takich substancji należą tłuszcze czy cukry, a także wszelkie konserwanty. Jeśli chcemy być zdrowi powinniśmy wybierać zdrową żywność oraz produkty określone na opakowaniu jako eko żywność czy żywność ekologiczna. Warto zawsze sprawdzać również skład na etykiecie, która znajduje się z tyłu opakowania. Jeśli natrafimy na mnóstwo skomplikowanych i nieznanych nazw – lepiej artykuł odłożyć na półkę. Kiedy na przykład kupujemy jajka, powinniśmy sprawdzić hodowlę, z której pochodzą. Jeśli zaś chodzi o sery, należy wybierać wyłącznie te, które zostały wyprodukowane z mleka, zaś produkty seropodobne musimy unikać, gdyż składają się wyłącznie z niezdrowych tłuszczów utwardzonych.  

Zdrowa żywność

Zdrowa żywność to nic innego jak wysokiej jakości produkty, które posiadają odpowiednie certyfikaty informujące o tym, że jest ona w pełni bezpieczna dla ludzi i nie zawiera żadnych szkodliwych składników. Takie produkty znakomicie sprawdzają się wtedy, kiedy po prostu chcemy zdrowo się odżywiać. Stosuje się je również najczęściej w kuchni wegańskiej, wegetariańskiej czy bezglutenowej. Wybierając takie artykuły możemy mieć pewność, że spożywamy zdrową żywność pozyskaną z etycznych źródeł oraz wytworzoną według surowych zasad określonych przez rolnictwo ekologiczne, czyli całkowicie bez antybiotyków, chemii czy polepszaczy smaków.  

Bio żywność – charakterystyka

Żywność ekologiczna, czyli inaczej bio żywność, podlega w Polsce unijnym przepisom. Aby mówić o eko żywności musimy mieć do czynienia z produktem, który w minimum 95% został wykonany za pomocą specjalnych metod ekologicznych. Metody tego rodzaju polegają na szczególnej dbałości o środowisko oraz zwierzęta. Bio żywność posiada na opakowaniach charakterystyczny zielony listek oraz dwanaście gwiazdek, czyli unijne oznaczenie odpowiedniego certyfikatu. Zdrowa żywność jest wytwarzana w etyczny i ekologiczny sposób, czyli tak, aby jak najmniej wpływała negatywnie na środowisko naturalne.

Gdzie kupić eko żywność?

Żywność ekologiczną można kupić przede wszystkim w sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, które specjalizują się w sprzedaży produktów ekologicznych oraz naturalnych. W takich sklepach jak https://organic24.pl/category/zdrowa-zywnosc można znaleźć bardzo szeroki asortyment zdrowej żywności – produkty sypkie, orzechy, bakalie, zdrowe słodycze i przekąski słone, artykuły przeznaczone do wypieków, konserwy, miody, dżemy, sosy, oleje, oliwy, musli, herbata, kawa, kakao i liczne przyprawy. 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 71 = 74