Geodeta – jakie usługi świadczy i kiedy należy z nich skorzystać?

Specjalista jak geodeta posiada odpowiednią wiedzę w zakresie prowadzenia usług geodezyjnych. Czym dokładnie się zajmuje i kiedy jest potrzebny?

Gdy poszukiwany jest geodeta Niepołomice to jedynie jedna z miejscowości, w której można skorzystać z pomocy takiego specjalisty. Sprawdź, jakie usługi geodezyjne najczęściej prowadzą geodeci, a także zobacz, kiedy będą one konieczne!

 

Kim jest geodeta?

Geodeta jest specjalistą w zakresie pomiarów gruntu oraz analizy i dokumentowania tych pomiarów. Wobec tego spełnia on bardzo ważną funkcję podczas wielu inwestycji budowlanych, również w trakcie budowy domu jednorodzinnego.

 

Geodety nie powinno się jednak mylić z geologiem, który zajmuje się badaniami geotechnicznymi gruntu, między innymi jego jakością, poziomem wód gruntowych, na przykład przez prowadzenie odwiertów. Geodeta specjalizuje się przede wszystkim w prowadzeniu pomiarów oraz w świadczeniu usług, które są z nimi powiązane.

 

Jakie usługi najczęściej prowadzi geodeta?

Specjalista jak geodeta posiada odpowiednie wyposażenie pozwalające mu na prowadzenie dokładnych badań gruntów. Na tej podstawie może przygotowywać mapy do celów projektowych.

 

Mapy do celów projektowych są obecnie niezbędne do prowadzenia inwestycji budowlanych, dlatego też skorzystanie z usług geodety będzie niezbędne wtedy, gdy planuje się wybudowanie domu lub inną inwestycję.

 

Geodeta może zatem wykonać odpowiednią mapę na zamówienie swojego klienta, na której są wytyczone granice działek, budynki, znajdują się informacje dotyczące ukształtowania terenu oraz niezbędne pomiary. Tego typu mapa musi być potem złożona lokalnym urzędzie gminy albo w starostwie wraz z projektem budowy domu oraz z innymi dokumentami, by wykonać zgłoszenie budowy albo ubiegać się o uzyskanie pozwolenia.

 

Również geodeta zajmuje się prowadzeniem inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej. Jest ona prowadzona wtedy, gdy inwestycja została już zrealizowana. Za pomocą inwentaryzacji możliwe jest wtedy określenie, czy wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo.

 

Ponadto usługa geodety będzie też wskazana wtedy, gdy planuje się przeprowadzenie czynności związanych ze zmianą czy wznowieniem granic działek, na przykład przy podziałach nieruchomości gruntowych.

 

Profesjonalny geodeta Niepołomice – wszystkie z powyższych usług może wykonać doświadczony geodeta z Niepołomic.

 

Ile kosztują usługi geodezyjne?

Ceny związane z usługami geodety nie są niskie, chociaż zależne są one głównie od zakresu prac. Przykładowo tyczenie budynku będzie wydatkiem rozpoczynającym się od około 1500 złotych, natomiast przygotowanie mapy do celów projektowych może kosztować nawet około 2000 złotych.

 

Żeby dowiedzieć się więcej o tym, ile kosztują usługi geodezyjne, warto zwrócić się bezpośrednio do geodety.

 

Gdy poszukiwany jest dobry geodeta Niepołomice to jedna z miejscowości, gdzie dostępna jest jego oferta. Więcej informacji dotyczących usług geodezyjnych można uzyskać w tym momencie na stronach internetowych firm geodezyjnych, gdzie prezentują one swoje oferty.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 2