Oświetlenie awaryjne – kiedy jest konieczne i jak je dobrać?

Za pomocą odpowiedniego oświetlenia awaryjnego można zadbać o bezpieczeństwo w razie niespodziewanych zdarzeń. Co warto wiedzieć na jego temat?

W wielu budynkach oświetlenie awaryjne musi być zamontowane obowiązkowo. Duże znaczenie ma wtedy odpowiedni dobór właściwych elementów systemu oświetlenia, aby zapewniło ono właściwą ochronę podczas zdarzeń jak awarie.

 

Czym jest oświetlenie awaryjne?

Oświetlenie awaryjne jest rodzajem oświetlenia, którego zadaniem jest zapewnienie właściwego oświetlenia w przypadku braku zasilania oświetlenia podstawowego.

 

Wyróżnia się dwa rodzaje oświetlenia awaryjnego:

  • Oświetlenie zapasowe – powinno ono wówczas umożliwiać prowadzenie czynności w ramach prowadzonych czynności.
  • Oświetlenie ewakuacyjne – przeznaczone do ewakuacji z pomieszczeń, czyli ma ono zastosowanie w razie pojawienia się zagrożeń, na przykład pożarów.

 

Warto więc pamiętać o tym, że oświetlenie awaryjne zapasowe nie jest tym samym, co oświetlenie ewakuacyjne. Oświetlenie ewakuacyjne stosowane jest w przypadku pojawienia się zagrożeń, natomiast zapasowe używane jest wtedy, gdy nie ma zagrożenia, dlatego pozwala na prowadzenie dalszych czynności przez określony czas.

 

Oświetlenie awaryjne – gdzie jest ono stosowane?

Za pomocą oświetlenia awaryjnego prowadzi się oświetlenie wielu obiektów. Przepisy dokładnie określają, w jakich budynkach konieczne jest jego zastosowanie.

 

Przede wszystkim powinno być ono montowane w poniższych obiektach, gdy przeznaczone są dla więcej niż 200 osób:

  • kinach
  • lokalach rozrywkowych
  • lokalach sportowych
  • muzeach
  • salach widowiskowych
  • czytelniach
  • teatrach

 

Również należy je montować w innych obiektach, na przykład w obiektach przemysłowych, magazynowych, handlowych, biurowych, opieki zdrowotnej, zamieszkania zbiorowego, gdy mają one ponad 2000 metrów kwadratowych.

 

Firma awex.eu zapewnia kompleksową pomoc związaną z doborem odpowiedniego oświetlenia awaryjnego w różnych budynkach. Doradzi ona, kiedy konieczne jest zainstalowanie oświetlenia tego typu i wskaże, jakie należy dobrać.

 

Jakie rodzaje oświetlenia awaryjnego są używane?

Oświetlenie awaryjne stosowane obecnie najczęściej to oświetlenie LED. Charakteryzuje się ono zastosowaniem energooszczędnych diod LED i pozwala na użytkowanie ich dłużej niż w przypadku oświetlenia tradycyjnego.

 

Najczęściej stosowane są oprawy oświetleniowe awaryjne, które montowane są na ścianach oraz na sufitach. Oświetlenie to może mieć formę wpuszczanych albo natynkowych opraw. Oprawy te mogą być również uzupełnione o dodatkowe tabliczki, które w przypadku oświetlenia awaryjnego pomagają w ewakuacji budynku.

 

Oświetlenie awaryjne zarządzane jest przez specjalny system, który uruchamia je w razie pojawienia się zagrożenia. W ten sposób funkcjonuje on automatycznie, dlatego nie wymaga uruchamiania ręcznego.

 

Wybierając doświadczoną firmę wykonującą oświetlenie awaryjne, można otrzymać wtedy kompleksowe wsparcie związane z przygotowaniem projektu oraz z montażem i serwisem oświetlenia ewakuacyjnego i zapasowego w budynku.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 4