Jak dobrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne to must-have podczas każdego słonecznego dnia. W sklepach można kupić wiele okularów tego typu. W okresie lata są one sprzedawane nawet na straganach przy deptakach w popularnych miejscowościach turystycznych. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, sprawdź, jak dobrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla siebie!
Dobre okulary przeciwsłoneczne – czyli jakie?
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Najczęściej traktujemy je po prostu jak dodatek i dobieramy tak, aby wpisywały się w obecne trendy i pasowały do kształtu twarzy. Warto jednak pamiętać o tym, że wtedy, gdy słońce mocno grzeje, okulary mają na celu także ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe dociera na kulę ziemską ze Słońca. To niebezpieczne promieniowanie dla skóry oraz dla oczu, ponieważ powoduje uszkodzenie DNA komórek. Osoby, które podczas wychodzenia na jasne słońce nie stosują okularów, są w większym stopniu narażone na schorzenia oczu, między innymi na zwyrodnienie plamki żółtej czy też na zaćmę (kataraktę). Dodatkowo, brak okularów przeciwsłonecznych sprzyja rozwojowi zmarszczek wokół oczu.
Wobec tego przy poszukiwaniu dobrych okularów przeciwsłonecznych warto zwrócić uwagę na dwie kwestie – filtr UV zastosowany w szkłach, a także na wygląd tego dodatku, aby wyglądać w nim dobrze. Podpowiadamy, jak dopasować najlepsze okulary przeciwsłoneczne!
Filtr UV w szkłach okularów przeciwsłonecznych
W okularach przeciwsłonecznych stosuje się różne rodzaje filtrów, które dobierane są także indywidualnie zależnie od ich przeznaczenia.
Najlepiej, aby okulary były wyposażone filtr 400. Oznacza to, że mogą one zablokować wszystkie fale promieniowania słonecznego, których długość wynosi poniżej 400 nanometrów. To właśnie taki filtr może zapewnić najskuteczniejszą ochronę dla oczu.
Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na przepuszczalność promieni słonecznych określaną na skali 0-4. Oznacza ona, ile światła słonecznego dochodzi do oka. Im wyższa cyfra, tym mniejsza przepuszczalność, dlatego też okulary są bezpieczniejsze. Te o najwyższej przepuszczalności blokują jednak dużo światła, więc widok jest przyciemniony. Do codziennego użytku latem poleca się więc okulary o klasie 2-3.
Niektóre okulary przeciwsłoneczne wyposażane są także w filtry polaryzacyjne. Są one stosowane w celu zmniejszenia odblasków, dlatego polecane są one przede wszystkim dla kierowców oraz dla sportowców.
Dobór okularów przeciwsłonecznych do kształtu twarzy
Aby dobrze wyglądać w okularach, zaleca się dopasowanie ich do kształtu twarzy. Dzięki temu będzie można nadać jej atrakcyjny, symetryczny wygląd.
W przypadku zakupu okularów w stacjonarnym salonie można poprzymierzać różne modele i ocenić samemu, czy dobrze wyglądają. Dobór na podstawie kształtu twarzy jest za to bardzo pomocny przy zakupach internetowych – można wtedy łatwiej dopasować idealne okulary przeciwsłoneczne dla siebie.
Twarz okrągła
Właściciele twarzy okrągłej powinni przede wszystkim wybierać okulary o mocno zaznaczonych konturach, na przykład z kwadratowymi, prostokątnymi oprawkami. Dzięki nim twarz nabiera wyrazistości.
Twarz kwadratowa
W tym przypadku najlepiej zdecydować się na oprawki, które będą wyróżniały się subtelnymi kształtami – będą okrągłe albo owalne, dlatego będą mogły złagodzić wyraźnie zarysowane rysy twarzy.
Twarz trójkątna
Twarz o szerokim czole i wąskiej brodzie będzie wyglądać najlepiej w okularach o kształcie kociego oka, czyli lekko uniesionych zewnętrznych kącikach oprawki.
Twarz długa
Do podłużnej, wąskiej twarzy najlepiej pasują okulary o okrągłych albo owalnych oprawkach, za pomocą których można poszerzyć jej kształt.
Twarz owalna
To twarz, która dobrze wygląda w praktycznie każdego typu oprawkach, dlatego można dobrać do niej zarówno te o bardziej kanciastym kształcie, jak i owalne czy okrągłe.
Zatem podczas zakupu idealnych okularów przeciwsłonecznych warto pamiętać nie tylko o ich estetyce, ale też o jakości szkieł. Wtedy pobyt na słońcu będzie bezpieczniejszy!