Uszczelki gumowe – jak dobrać je odpowiednio?

Pęknięta uszczelka wymaga szybkiej wymiary na nową. Jak ją dobrać? Pod uwagę trzeba będzie wziąć nie tylko jej wymiar, ale również dodatkowe parametry. Jak dopasować właściwe uszczelki gumowe stosowane w pojazdach czy instalacjach? Sprawdź porady!

Jak wybrać odpowiednią uszczelkę?

Gdy uszczelnienia przeznaczone są do konkretnego rodzaju maszyny czy instalacji, można sprawdzić, czy nie są one oferowane w gotowym wariancie przez producenta, co jest najprostszym rozwiązaniem w przypadku awarii. Wtedy należy mieść informacje o tym, jaki rodzaj uszczelki stosowany jest w danym miejscu lub jej oznaczenie.

Z kolei wtedy, gdy nie można uzyskać informacji o konkretnym oznaczeniu uszczelek, rozwiązaniem jest uwzględnienie ich parametrów, by dzięki temu dobrać właściwe uszczelnienie z dostępnych produktów w sprzedaży.

Parametry uszczelek – na co zwrócić uwagę?

Dobierając odpowiednie uszczelki, trzeba przede wszystkim uwzględnić trzy główne czynniki:

  • rodzaj uszczelki
  • wymiar uszczelki
  • materiał uszczelki

Pod kątem rodzaju uszczelnienia gumowe podzielić można na różne kategorie – wskazuje przedstawiciel firmy Gumopolis, która zajmuje się produkcją uszczelek. Zaliczane są do nich między innymi uszczelki płaskie, krawędziowe, profilowe, oringi.

Drugim istotnym czynnikiem są wymiary uszczelek, które mogą występować w różnych wielkościach, średnicach. Trzeba zatem zmierzyć dotychczasową uszczelkę oraz miejsce jej montażu, aby dobrać odpowiedni wariant. Trzeba pamiętać o tym, że na skutek użytkowania uszczelka mogła ulec także zniekształceniu, na przykład mogła się pomniejszyć.

Bardzo ważne staje się również uwzględnienie materiału, z którego powstała uszczelka gumowa. Do tego celu stosowane są różne warianty gumy naturalnej i syntetycznej, na przykład jak SBR, NBR. Różnią się pomiędzy sobą pod względem parametrów jak elastyczność, odporność na chemikalia, wysokie i niskie temperatury.

Uszczelki gumowe – na wymiar i gotowe

Dzisiaj uszczelki gumowe można zakupić zarówno jako gotowe, jak i te na wymiar, dlatego też mogą być one dopasowane także pod tym względem.

Gdy istnieje możliwość zakupienia gotowych uszczelek, wtedy jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Zdarza się jednaka, że gotowe uszczelnienia do konkretnego rodzaju maszyn czy instalacji nie są dostępne. Wtedy warto wybrać te wykonane na wymiar, na przykład oferowane przez firmę Gumopolis.

Do złożenia zamówienia na uszczelki na wymiar konieczne jest przekazanie do producenta rysunku technicznego wyrobu, a także wskazanie, z jakiego materiału uszczelnienie ma być wykonane.

Gdzie kupić uszczelki gumowe?

Sprzedaż uszczelek gumowych jest prowadzona dzisiaj przez wiele firm. Zajmują się one zarówno oferowaniem uszczelek gumowych, jak i tych na wymiar, które produkowane są dla klientów w konkretnym wymiarze.

Bardzo często najprostszym sposobem, aby zamówić uszczelki, jest skorzystanie ze sklepów internetowych. Można znaleźć tam szeroką gamę różnych wariantów tych materiałów z szybką dostawą pod adres. Wówczas potrzebne uszczelki mogą być na miejscu nawet następnego dnia po złożenia zamówienia.

Dobór uszczelek gumowych – podsumowanie

Wybranie odpowiednich uszczelek może być problemem, gdy nie wiadomo, na co dokładnie zwrócić uwagę.

Korzystając z internetu, można bardzo łatwo określić, jakie uszczelki będą potrzebne, a wtedy, gdy uda się już ustalić ich oznaczenie lub parametry, można od razu zdecydować się na ich zamówienie w internecie. Z szybką wysyłką mogą być na miejscu już kolejnego dnia, dlatego można wtedy od razu przystąpić do wymiany starych uszczelek na nowe.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 10 =