Tynkowanie agregatem – zalety i przeznaczenie. Jak skorzystać z usługi?

Tynkowanie ścian, sufitów jest jednym z podstawowych zadań po wzniesieniu budynku. Tynki spełniają wtedy funkcję ochronną i dodatkowo estetyczną. Jak tynkować? Teraz można robić to nie tylko ręcznie, ale również z wykorzystaniem dedykowanych do tego celu maszyn tynkarskich – agregatów.

Metody tynkowania – ręczne i maszynowe

Tynkowanie jest procesem polegającym na nanoszeniu gotowej zaprawy tynkarskiej na powierzchnię ścian, sufitów. W tym celu używane są różne typy tynków, co pozwala również na uzyskanie zróżnicowanych efektów tych prac.

Prace tynkarskie można podzielić na dwie główne kategorie, czyli na tynkowanie ręczne oraz na tynkowanie maszynowe. Czym różnią się one między sobą?

Tynkowanie ręczne polega na nanoszeniu tynków ręcznie, dlatego tynkarz obrzuca wtedy ściany i sufity z użyciem tynku. Następnie są one odpowiednio wyrównywane i gładzone, by dać równą powierzchnię.

Tynkowanie maszynowe natomiast polega na zastosowaniu odpowiedniego rodzaju urządzeń, które określane są jako agregaty tynkarskie. Agregat spełnia wtedy kilka funkcji, ponieważ jego zadaniem jest przygotowanie tynku oraz następnie jego przetransportowanie do miejsca, gdzie odbywa się tynkowanie, a w końcu nałożenie go na powierzchnię.

Jak działają agregaty tynkarskie?

Agregaty tynkarskie są urządzeniami, które zbudowane są z pojemnika, w którym umieszcza się materiał do wykonania prac, a także z systemu pozwalającego na przygotowanie mieszanki i przetłoczenie jej do węża i lancy, którymi następnie nakłada się ją na nawierzchnię.

Powoduje to, że tynkowanie z agregatami tynkarskimi jest znacznie łatwiejsze, ponieważ nie trzeba wtedy ręcznie mieszać masy, a także nie trzeba jej narzucać na ściany. Dzięki temu można bardzo łatwo i szybko pokryć ściany zaprawą tynkarską.

Osoba trzymająca wtedy w ręce lancę z pistoletem natryskuje zaprawę na nawierzchnię i może zrobić to bardzo równomiernie, co również przekłada się na jakość gotowych już tynków.

Do jakich tynków używane są agregaty tynkarskie?

Za pomocą agregatów do tynkowania można wykonać zróżnicowane prace tynkarskie, między innymi nałożyć tynki wapienne, cementowe, cementowo-wapienne, tynki gipsowe, a także tynki dekoracyjne, tłumiące, ogniochronne. Prace można też prowadzić na elewacji budynku.

Dodatkowo wiele agregatów tynkarskich, na przykład jak modele dostępne w sklepagregatymalek.pl, oferują dodatkowe funkcjonalności, na przykład można używać ich do wymieszania i podawania wylewek na posadzki, zapraw klejowych, mas bitumicznych, polimerowych, mas szpachlowych, więc sprawdzają się one podczas prowadzenia różnych prac budowlanych, wykończeniowych i remontowych.

Dlaczego warto korzystać z agregatów tynkarskich?

Agregaty mają wiele zalet, co spowodowało, że obecnie używane są one podczas wielu prac, między innymi przy tynkowaniu domów, mieszkań, obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej, komercyjnych, aby wspomnieć o paru z nich.

Do najważniejszych zalet, jakimi wyróżniają się agregaty tynkarskie oraz wykonane z ich użyciem tynki maszynowe, zaliczane są przede wszystkim:

  • szybkość prac – można przeprowadzić je kilkukrotnie szybciej niż prace ręczne, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku dużych powierzchni do tynkowania
  • wysoka jakość – tynki są bardzo dokładnie mieszane i podawane równomiernie, co powoduje, że można wtedy przygotować nawierzchnie o bardzo dobrych właściwościach, trwałe, odporne, estetyczne

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2