Rodzaje programów dla firm: jak dobrać najlepsze oprogramowanie?
Dzięki różnorodnym programom dla firm prowadzenie działalności może być jeszcze łatwiejsze. Jak dobrać właściwy program dla biznesu? Pod uwagę trzeba wziąć szereg czynników. O czym trzeba wtedy pamiętać?
Dlaczego warto korzystać z programów dla firm?
Aktualnie oprogramowanie dla firm to szeroka gama różnorodnych rozwiązań informatycznych przeznaczonych dla przedsiębiorstw działających w praktycznie każdej branży.
Poprzez wdrożenie oprogramowania biznesowego można prowadzić firmę jeszcze łatwiej, sprawniej, wygodniej i dodatkowo oszczędzać czas i środki pieniężne. Dostawa oprogramowania związana jest zatem z szeregiem korzyści, które może odczuć zarówno mała, jak i większa firma.
Dodatkowo programy dla firm nie są obecnie związane z wysokimi kosztami, co powoduje, że na ich wdrożenie mogą pozwolić sobie nawet mniejsze biznesy.
Rodzaje oprogramowania firmowego
Do kategorii jak oprogramowanie dla firm zalicza się pełna gama typów programów. Warto zatem przyjrzeć im się bliżej przed wyborem:
Programy uniwersalne
To najczęściej wybierane programy dla firm, które mają uniwersalne zastosowanie i mogą dzięki temu sprawdzić się w niemalże każdym przedsiębiorstwie. Zawierają one szereg funkcji wspomagających codzienną pracę.
Obecnie tego typu programy najczęściej bazują na modułach. Modułowa budowa powoduje, że jeden program składa się z wielu połączonych ze sobą elementów. Można je dowolnie do niego dodawać, aby dzięki temu uzyskać dostęp do pożądanych funkcjonalności bez potrzeby zmiany programu na inny, gdy trzeba będzie skorzystać z nowych funkcji.
Do tej kategorii zaliczają się między innymi programy jak:
- Programy do wystawiania faktur,
- Programy księgowe,
- Programy ERP – do zarządzania różnymi zasobami firm,
- Programy CRM – do obsługi klienta.
W tym przypadku dostawa oprogramowania może następować bardzo prosto – wystarczy pobrać je z sieci lub korzystać z niego online w chmurze.
Programy dedykowane
Firma może wykorzystywać także oprogramowanie dedykowane. Termin ten odnosi się do programów, które przeznaczone są dla konkretnych branż.
Oprogramowanie dedykowane oferuje dodatkowe funkcjonalności w porównaniu do programów uniwersalnych, dlatego też jest ono przeznaczone dla określonych firm. Dzięki temu mogą one pracować efektywniej, ponieważ mają do dyspozycji zestaw narzędzi i funkcji odpowiadających ich potrzebom.
Do kategorii oprogramowania dedykowanego zaliczają się między innymi:
- Programy TMS (Transport Management System) – program przeznaczony do firm transportowych,
- Programy WMS (Warehouse Management System) – do obsługi magazynów,
- Programy do obsługi biur księgowych,
- Programy dla firm produkcyjnych,
- Programy e-commerce – do obsługi sklepów internetowych.
Warto też wskazać, że oprogramowanie dedykowane może być wykonane na indywidualne zamówienie firm, dzięki czemu może ono odpowiadać w pełni jej wymaganiom.
Jak wdrożyć program w firmie?
Aktualnie dostawa oprogramowania firmowego może odbywać się na różne sposoby, zależnie od rodzaju wybranego programu oraz sposobu dostępu do jego funkcjonalności.
W dalszym ciągu bardzo popularne są programy dla firm, które przeznaczone są do instalacji na komputerze, ale również do dyspozycji są nowocześniejsze rozwiązania jak programy w chmurze.
Oprogramowania firmowe w chmurze, wykorzystujące technologię cloud computing, pozwala na dostęp do swoich zasobów przez internet. Nie wymaga ono zatem instalacji na konkretnym komputerze, a jedynie potrzebuje dostępu do sieci – z dowolnego urządzenia. Wobec tego można korzystać z niego w każdym miejscu, również poza firmą.