Kuchnia w stylu góralskim – pomysły na aranżację

Styl ludowy wraca do mody, a wraz z nim tradycyjne góralskie meble i dekoracje. Jak urządzić kuchnię po góralsku? Sprawdź te pomysły!

Już od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie tradycyjnymi stylami w aranżacji wnętrz. Bardzo popularny jest między innymi styl rustykalny – francuski i angielski, wnętrza boho, które nawiązują do artystycznej bohemy, a także polskie style aranżacyjne, które wykorzystują motywy regionalne. Wśród nich prawdziwym hitem jest kuchnia w stylu góralskim. W jaki sposób można ją urządzić?

 

Tradycyjna kuchnia góralska – jak wygląda?

Stare domy góralskie nadal mają kuchnie sprzed lat, w których można na żywo zobaczyć, jak kiedyś wykańczało się takie wnętrza. Współczesna kuchnia w stylu góralskim zapożycza z nich wiele motywów wzorniczych, jednak z drugiej strony wykorzystuje nowoczesne rozwiązania techniczne, aby korzystanie z niej było jeszcze wygodniejsze.

 

Przede wszystkim kuchnia w stylu góralskim to drewniane meble – wykonane z drewna gatunków jak sosna, świerk czy dąb w jasnym wybarwieniu. Fronty szafek wykańczane są z użyciem dekoracyjnych motywów charakterystycznych dla kultury góralskiej, między innymi ornamentami z kwiatów, sercami czy parzenicami.

 

Jakie meble wybrać do kuchni w góralskim stylu?

Aranżując kuchnię po góralsku, należy przede wszystkim wybrać dobre meble. Obecnie w ich produkcji specjalizuje się kilka firm, które oferują klientom możliwość zamówienia tradycyjnych mebli z nowoczesnymi rozwiązaniami jak kosze cargo, szuflady z cichym domykiem, meble pod AGD.

 

Meble wykonane na wymiar zapewniają wtedy idealne dopasowanie, co powoduje, że mogą być one doskonale dobrane do każdego wnętrza pod kątem jego wymiarów. Po góralsku można zatem urządzić nawet mniejsze przestrzenie, gdzie do dyspozycji nie ma zbyt dużo miejsca.

 

Kuchnia góralska – jak ją udekorować?

Meble to podstawa, ale warto także wziąć pod uwagę dodatkowe elementy nadające kuchni unikatowy, ludowy styl.

 

Do wnętrza będą pasowały między innymi tradycyjne obrusy lniane z motywami kwiatowymi lub alternatywnie chusty góralskie zamiast obrusów, haftowane firanki, drewniane deski do krojenia i inne akcesoria z drewna, ceramiczne pojemniki z tradycyjnymi motywami.

 

Wiele pomysłów na aranżację kuchni w góralskim stylu można znaleźć już teraz online, dlatego warto sprawdzić dostępne w sieci zdjęcia, by zainspirować się do stworzenia własnego wystroju.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 2 =