Jakie rośliny doniczkowe wybrać do swojego mieszkania?

Rośliny doniczkowe mogą być wspaniałą ozdobą każdego domu czy mieszkania. Wiecznie zielone albo kolorowe od niezwykłych kwiatów zachwycą każdego i sprawdzą się doskonale dosłownie w każdym pomieszczeniu. Podpowiadamy, jakie warto wybrać rośliny doniczkowe do domu i mieszkania.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Rośliny stanowią znakomitą ozdobę każdego wnętrza i ogrodu, ale mogą również zbawiennie wpłynąć na… działanie organizmu człowieka. Wiele gatunków, takich jak areka, skrzydłokwiat czy paprotka, oczyszcza powietrze. Dzięki temu mieszkańcy danego mieszkania czy domu mają lepsze samopoczucie i rzadziej chorują, gdyż nie są aż tak narażeni na zanieczyszczenia jak osoby, które nie mają na swoich parapetach kwiatów. Jakie rośliny wybrać, jeśli chcemy, by dbały o jakość powietrza w naszym domu? Poza tymi wymienionymi wcześniej, warto zainteresować się również: rapisem, bluszczem, draceną, sansewierią, zielistką, begonią, aglaonemą, aloesem, chryzantemą, trzykrotką czy fikusem benjaminem.

Rośliny doniczkowe ozdobne

Jeśli chcemy nadać wnętrzu niezwykle przytulny charakter koniecznie musimy postawić co najmniej kilka doniczek na parapecie. A jeśli zależy nam na wyjątkowym i modnym stylu – powinniśmy zainteresować się roślinami ozdobnymi. Do najbardziej ozdobnych i modnych obecnie gatunków należy monstera (z ogromnymi dziurawymi liśćmi, które często zdobią damskie bluzki, firany czy pościel), paprocie (przypominające swoim wyglądem zielone chmury), orchidee (takie jak storczyki, niezwykle egzotyczne i piękne kwiaty z długimi liśćmi), anturium (z równie pięknymi liśćmi jak monstera), trzykrotki czy fittonie (z niezwykłymi różowymi i fioletowymi liśćmi).

Storczyk

Rośliny o niskich wymaganiach

Osoby, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z pielęgnacją roślin powinny na samym początku zdecydować się na kwiaty o niskich wymaganiach. Do takich roślin należy: zamiokulkas, dracena deremeńska, aglaonema, scindapsus, grubosz sierpowaty (tzw. drzewko szczęścia), oplątwa, aloes, sansewieria. Jak o nie dbać? Wszystkie wymienione w tym akapicie rośliny należy oszczędnie podlewać, tak, aby ziemia był tylko lekko wilgotna, gdyż nie potrzebują zbyt dużo wody. Latem wystarczy je podlać raz na tydzień (chyba, że mowa o sukulentach, te podlewamy dopiero wtedy, kiedy ich ziemia będzie zupełnie sucha). Zimą natomiast trzeba to robić jeszcze rzadziej. Jeśli chodzi o odżywkę – wystarczy podać długo działający nawóz raz w roku, najlepiej wiosną. Należy je zaś przesadzić wtedy, kiedy korzenie przerosną doniczkę. Młode rośliny zwykle trzeba przesadzać każdej wiosny, zaś starsze rośliny raz na 2-3 lata.

Idealne miejsce dla roślin

Niestety, nie istnieje idealne miejsce, w którym wszystkie rośliny będą czuć się znakomicie i będą tam zdrowo i szybko rosnąć. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych wymagań każdego kwiatu, dlatego też jeszcze przed dokonaniem zakupu roślin, powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, które gatunki będą mieć w naszym domu czy mieszkaniu najlepsze warunki. Należy przede wszystkim brać pod uwagę ilość promieni słońca w ciągu dnia i temperaturę występującą przez cały rok.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + = 25