Jakie konsekwencje grożą za zniszczenie znaku drogowego?

Znaki drogowe bardzo często padają ofiarami wandali. Są niszczone, zabierane z drogi lub zmienia się ich położenie. Jak traktowany jest taki czyn w świetle polskiego prawa i jakie sprawcy grożą konsekwencje?

Co na to Kodeks wykroczeń?

Według Kodeksu wykroczeń samowolne ustawianie, zniszczenie, uszkodzenie, usunięcie, wyłączenie lub zasłonięcie znaku drogowego, grozi karą aresztu, ograniczeniem wolności albo grzywną. Poza znakami drogowymi, przepisy obejmują także sygnału i urządzenia ostrzegawcze oraz zabezpieczające. Za tego rodzaju wykroczenie grozi mandat w wysokości 400 złotych, grzywna do 5 tys. zł, a nawet areszt do 30 dni.

Kiedy wykroczenie zmienia się w przestępstwo?

Wykroczenie jest wówczas, gdy wartość zniszczeń nie przekracza 250 złotych. Co w sytuacji, gdy ta kwota jest wyższa? Wtedy nie jest to wykroczeniem, a przestępstwem, zdefiniowanym w Kodeksie karnym. Konsekwencją tego czynu może być grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.  

Znak drogowy stop

Znaki drogowe gwarantują bezpieczeństwo na drodze

Polski producent wysokiej jakości i trwałości znaków drogowych www.wimed.pl wyjaśnia, dlaczego tak ważne jest, by znaki pozostały w nienaruszonym stanie i miejscu, gdzie zostały umieszczone: odpowiadają one za wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także zmniejszają liczbę wypadków i kolizji. Każda osoba, która celowo niszczy znaki lub sygnalizację świetlną, naraża innych uczestników ruchu na wielkie niebezpieczeństwo.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 78 = 87