Jak sprytnie urządzić małe mieszkanie? 8 patentów

Jak urządzić małe mieszkanie? PoradnikPytanie o to, jak urządzić małe mieszkanie, zadają sobie osoby mieszkające w bloku, kamienicy lub podnajmujące od kogoś część domu. Istnieje kilka sprytnych patentów na to, by optycznie powiększyć niewielki metraż. Jak powinna wyglądać aranżacja niewielkiego mieszkania, a czego w takich obiektach unikać? Przedstawiamy sprytne osiem patentów.  

Patent 1 z 8: meble na wymiar 

Na niewielkiej powierzchni – często zaledwie 30-40 m2 – każdy skrawek przestrzeni jest na wagę złota. Jak urządzić małe mieszkanie i jaki rodzaj mebli do niego wybrać, by nie osiągnąć efektu przeładowanego i klaustrofobicznego wnętrza? Meble na wymiar to podstawa. Zamówienie zabudowy, szaf i łóżka idealnie dopasowanych do kształtu pokoju to doskonały pomysł na mądre zagospodarowanie przestrzeni swojego M1. Ten patent sprawdzi się szczególnie w mieszkaniach na poddaszu, które posiadają skosy lub we wnętrzach, gdzie pokoje mają nieregularny kształt.  

Patent 2 z 8: jasne kolory 

Podstawowa reguła rządząca podczas aranżowania wnętrz jest następująca: jasne kolory powiększają, a ciemne pomniejszają. Jak zastosować tę zasadę w niewielkim wnętrzu? Białe, jasnoszare lub kremowe ściany to neutralna propozycja i tło dla pozostałych obiektów. Nie zabiorą cennych metrów, tylko optycznie rozjaśnią i powiększą pokój. Czy to oznacza, że w niewielkim mieszkaniu trzeba całkowicie zrezygnować z ciemnych kolorów? Absolutnie nie. Drewniana podłoga w naturalnym kolorze to nieśmiertelna klasyka, która zawsze się sprawdzi, podobnie jak meble wykonane z takiego materiału.  

Patent 3 z 8: dużo światła 

Na pytanie o to, jak urządzić niewielkie mieszkanie, jedną (choć nie jedyną) odpowiedzią jest: z jak największą ilością światła. Na małym metrażu warto zadbać o to, by do wnętrza wpadało jak najwięcej promieni słonecznych, dlatego ciężkie, materiałowe zasłony są absolutnie wykluczone. Dobrą alternatywą są rolety, które przylegają do okna, dzięki temu prawie nie zajmują cennego miejsca. Warto zadbać o oświetlenie każdego pokoju – jedno górne światło to zdecydowanie za mało, potrzebne są jeszcze inne jego źródła i punktowe lampy. Niewielki pokój optycznie powiększają również lustra oraz błyszczące powierzchnie (np. lakierowane meble lub chromowana lodówka). 

Patent 4 z 8: monochromatyzm 

Monochromatyzm to trend, który wywodzi się z branży modowej. Stylizacja w tym nurcie polega na ubraniu się od stóp do głów w jeden kolor lub różne odcienie tej samej barwy. Monochromatyzm to również doskonały pomysł na aranżację wnętrza, również takiego o niewielkim metrażu. Urządzenie pokoju w jednej barwie: np. nieśmiertelnej bieli czy bardzo modnej szarości to jeden z patentów, by optycznie powiększyć pokój małej lub średniej wielkości.  

Patent 5 z 8: nie zapomnij o ścianach i suficie 

W niewielkim mieszkaniu warto wykorzystać każdy metr kwadratowy przestrzeni: również ściany i sufit. Na ścianach można powiesić półki, kwietniki, organizery. Sufit to doskonałe miejsce do zamontowania górnego oświetlenia, ale również powieszenia hamaka czy huśtawki (dla dziecka lub dorosłego) lub zamontowania półek w bardzo małej i wąskiej kuchni.  

Patent 6 z 8: sprytne 2w1 

Jak urządzić małe mieszkanie, by nie było zagracone aż po sufit? Warto sięgać po rzeczy i meble, które mają więcej niż jedno zastosowanie. Podświetlana półka LED pomieści książki i wyemituje światło, komoda z przewijakiem przyda się w pokoju malucha. Łóżko piętrowe z szafką i biurkiem to nowoczesny pomysł na urządzenie niewielkiego pokoju nastolatka. Stolik kawowy z półką pod blatem? Pozwoli szybko schować wszystkie drobiazgi, gdy przyszli niespodziewani goście.  

Patent 7 z 8: składaj lub schowaj 

Nie zawsze każdy mebel w mieszkaniu jest stale używany. Jeżeli tylko raz na kilka miesięcy korzystamy z zestawu krzeseł, np. na okazję przyjmowania gości, to w pozostałe dni krzesła mogą być złożone lub schowane: na strychu lub w piwnicy. Na rynku mebli i dodatków jest również cała masa sprzętów, które można złożyć, np. biurko ze składanym blatem, łóżko chowane w szafie, składane półki i wiele innych rozwiązań, idealnych przy niewielkim metrażu.  

Patent 8 z 8: umiar i porządek 

W niewielkim mieszkaniu liczba sprzętów i mebli powinna zostać zredukowana do absolutnego minimum. Mnóstwo bibelotów, duże kwiaty doniczkowe (np. rozłożyste i bardzo modne monstery) czy wiszące, dekoracyjne żyrandole nie sprawdzą się w niewielkich pokojach, bo zabierają cenną przestrzeń. Równie istotne jest, by w mieszkaniu panował porządek. Chaos i pozostawianie rzeczy w nieodpowiednim miejscu nie pomagają w osiągnięciu efektu optycznego powiększenia – wręcz przeciwnie.  

Jak urządzić małe mieszkanie? Tego unikaj! 

Podczas urządzania niewielkiego metrażu warto również wiedzieć, czego unikać, a są to przede wszystkim: 

  • fototapety w duży wzór (np. miasto, las itp.), 
  • ściany pomalowane na ciemny kolor,  
  • ciemne, wysokie aż po sufit meble,  
  • ozdobne sztukaterie na suficie,  
  • wiszące, masywne żyrandole,  
  • ciężkie zasłony, 
  • nadmierna liczba bibelotów i innych dekoracyjnych elementów.  

 

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Wikia pisze:

    Aktualnie mysle o kupnie mieszkania. Ale, zeby byc niejaki zmuszona lepiej kontrolowac liczbe swoich rzeczy, chcialabym kupic malutkie mieszkanko. Sklaniam sie ku jednemu o bardzo fajnej lokalizacji i wielkosci 42m2. Boje sie jednak, ze praktyka nijak sie bedzie miala do moich przekonan i mieszkanie okaze sie za male. Zwlaszcza, ze Japonczykom wyszło w badaniach, że czlowiek powinien miec conajmniej 45 m2 powierzchni, aby byc szczesliwym. Czy sa tu jacys minimalisci przestrzenni? Jak sie mieszka na malej powierzchni? Jakie macie triki i sposoby na „zmieszczenie sie” (maksymalizacje przechowania i minimaluzacje ilisci przedmiotow)? To mieszkanko mialoby byc dla mnie, partnera i psa.

  2. Nowaczka pisze:

    Wychowywałam się w dużym domu na wsi, kiedy się przeprowadzałam pierwszy raz do miasta byłam przerażona jak mam upchnąć wszystkie swoje rzeczy, teraz wynajmuję pokój 13 metrów, oprócz jedzenia mieszczę w nim wszystko co potrzebne, kupiłam mieszkanie 45 metrów i myślę, że miejsca będzie aż nadto.

  3. Martyna pisze:

    Najważniejsze pytanie – to mieszkanko tylko dla ciebie? Planujesz mieszkać tam z dziećmi, większą liczbą zwierzaków? W przyszłości, teraz wiadomo
    Moim zdaniem minimalna liczba pokoi to ilość domowników + 1. Czyli dla jednej osoby minimum dwa pokoje o sensownej powierzchni (a nie, że w sypialni wchodzi jedynie łóżko). Dużo zależy od układu mieszkania i pokojów.
    Moim zdaniem 45 metrów to dobry metraż na dwa pokoje czyli dla jednej osoby (która nie potrzebuje np. gabinetu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 9 =